WPMC 2019 Programme

You can access WPMC's programme on the following button:

Download Programme

Technical Sessions

Monday, November 25

11:15 - 12:45

TECHNICAL SESSION 1: Control, Monitoring, Cooperative Wireless Communication and Channel Characterization

Room: B2.03
Chair: Ivo Sousa (Instituto de Telecomunicacoes/IST, University of Lisbon, Portugal)
Modeling and Analysis of Inter-platoon Communication with Stochastic Geometry
  • Bingxue Leng, Xinyu Gu, Lei Zhang and Lin Zhang (Beijing University of Posts and Telecommunications, China)
A Double-Shadowed Rician Fading Model: A Useful Characterization
  • Jonathan Browning (Queen's University Belfast, United Kingdom (Great Britain))
  • Simon Cotton (Queen's University, Belfast, United Kingdom (Great Britain))
  • David Morales (Queen's University Belfast, United Kingdom (Great Britain))
  • Paschalis C. Sofotasios (Khalifa University & Tampere University, Finland)
  • Michel Daoud Yacoub (State University of Campinas, Brazil)
Real-time Wireless Channel Monitoring Cooperated with Roadside Sensors for Autonomous Mobility Assistance System (AMAS)
  • Chang-Woo Pyo (NICT, Japan)
  • Fumihide Kojima, Kentaro Ishizu and Toshiyuki Miyachi (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Yoshiyuki Miyazawa (NICT, Japan)
A Proposal of Frequency Assigning Method for Bluetooth and WLAN Coexistence in 2.4GHz Band
  • Fumiko Ohori (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Satoko Itaya (NICT, Japan)
  • Toru Osuga, Kenichi Maruhashi and Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Design of Smart Resource Flow Wireless Platform for Flexible Factory Communication
  • Toru Osuga, Taketoshi Nakajima, Fumiko Ohori and Kenichi Maruhashi (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Satoko Itaya (NICT, Japan)
  • Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)

TECHNICAL SESSION 2: Business Models for Next Generation Communication and Sustainability

Room: C1.03
Chair: Peter Lindgren (University of Aalborg, Denmark)
LoRa Transmission Power Self Configuration for Low Power End Devices
  • André Glória (ISCTE - Instituto Universitário de Lisboa, Portugal)
  • Carolina Dionísio and Goncalo Simoes (ISCTE-Instituto Universitário de Lisboa, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
How to combine the Technology Multi Business Innovation concept with the CDIO framework - The MBMI Case Challenge Process Model
  • Jane Flarup (Aarhus University & Aarhus Univerdity, Denmark)
  • Gitte Andersen, A (CGC Herning & University of Aarhus, Denmark)
  • Peter Lindgren (Aarhus University Birk, Italy)
Human bond communication sensoring in the multi business model innovation process
  • Per Valter, Peter Lindgren and Ramjee Prasad (Aarhus University, Denmark)
Energy Efficiency Analysis for Future 3D Mobile Networks with Strategic Sleep Mode
  • Jiacui Miao, Xinyu Gu, Lei Zhang and Bingxue Leng (Beijing University of Posts and Telecommunications, China)
Blockchain Ecosystem for Thai Insect Industry: A Smart Contract Conceptual Framework
  • Walaiporn Singkhamfu (Chiang Mai Univetsity & Thailand, Thailand)
  • Muhammad Ahsan Ansari (Mehran University of Engineering and Technology, Pakistan)
  • Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
  • Manissaward Jintapitak (Chiang Mai University, Thailand)
  • Neelam Kamthe (Mumbai University, Denmark)
  • Punnarumol Temdee (Mae Fah Luang University, Thailand)
Wireless SMART CITIES and HUMANS in a world of Multi Business Model Innovation
  • Shobha Lala (Aarhus University, India)
  • Peter Lindgren (Aarhus University Birk, Italy)
  • Ramjee Prasad (Aarhus University, Denmark)

TECHNICAL SESSION 3: Image Processing, Video, UAVs, Satellites Communications and SDNs

Room: D1.07
Chair: Jerome Lacan (ISAE-Supaero and University of Toulouse, France)
A Survey of Image-Based Indoor Localization using Deep Learning
  • Xiaolan Bai and May Huang (International Technological University, USA)
  • Neeli Rashmi Prasad (ITU, Center for TeleInFrastructure (CTIF), USA)
  • Albena Mihovska (Aarhus University, Denmark)
Efficient Mobile TV Broadcast in DVB-T Network
  • Chetna Singhal (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
  • Anubhav Choudhary (IIT Kharagpur, India)
LB-UAVnet: Load Balancing Algorithm for UAV Based Network using SDN
  • Chetna Singhal (Indian Institute of Technology Kharagpur, India)
  • K Rahul (IIT Kharagpur, India)
Asynchronous Packet Localization with Random SPOTiT in Satellite Communications
  • Selma Zamoum (University of Toulouse, INPT & TéSA, Telecommunications for Space and Aeronautics, France)
  • Jerome Lacan (ISAE-Supaero and University of Toulouse, France)
  • Marie-Laure Boucheret (University of Toulouse IRIT Enseeiht, France)
  • Jean-Baptiste Dupé (CNES, France)
  • Mathieu Gineste (Thales Alenia Space, France)
Low-cost SDR based FMCW radar for UAV localization
  • Nuno Souto (ISCTE-IUL / Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Diogo Santos and Pedro Sebastiao (ISCTE-IUL, Portugal)

TECHNICAL SESSION 4: Standards for Communications and Networking / Optical Radio Convergence and VLC

Room: B2.01
Chair: Antonio Furtado (Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
5G and B5G Technologies to Implement Private Operators Supporting High Quality Video Production in Dense User Environments
  • Stanislav Anatolievich Filin (NICT, Japan)
  • Homare Murakami, Kazuo Ibuka, Hikaru Kawasaki, Kentaro Ishizu and Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
A Unified Solution for IoT Device Management
  • Ngombo Armando (University of Coimbra, Portugal & Escola Superior Politécnica do Uíge, Angola)
  • José Marcelo Silva Lopes Fernandes (University of Coimbra, Portugal)
  • Soraya Sinche (Escuela Politécnica Nacional, Ecuador & University of Coimbra, Portugal)
  • Duarte Raposo, Jorge Sá Silva and Fernando Boavida (University of Coimbra, Portugal)
IEC 61850 Data Transfer Evaluation over Public Networks
  • Diogo Morgado Saraiva (Institute of Telecommunications and University of Aveiro, Portugal)
  • Daniel Corujo (Instituto de Telecomunicacoes Aveiro & Universidade de Aveiro, Portugal)
  • Rui L Aguiar (University of Aveiro & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
Performance Improvement of VLC Systems Employing an Amplify-and-Forward Scheme
  • Marcelo de Oliveira (Federal University of Technology - Parana (UTFPR), Brazil)
  • Paulo P Monteiro (Universidade de Aveiro & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Alexandre Pohl (Federal University of Technology - Parana (UTFPR), Brazil)
Optical Hybrid Fiber/Free-Space and 25 GHz Wireless Transmission using LTE M-QAM Signals
  • Dong-Nhat Nguyen, Jan Bohata, Matej Komanec and Stanislav Zvanovec (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
  • Beatriz Ortega (ITEAM Research Institute, Spain)
  • Zabih Ghassemlooy (Northumbria University, United Kingdom (Great Britain))

16:30 - 18:00

TECHNICAL SESSION 5: Signal Processing for Communications, Multi-antenna and Beamforming Systems

Room: B2.03
Chair: Alexander N. Lozhkin (Fujitsu Ltd., Japan)
An Optimum Receiver for MIL-STD-188-181C CPM Shaped BPSK
  • Frederic J Harris (University of California San Diego)
  • Richard Bell (SPAWAR, USA)
  • Uma S Jha (Raytheon Co, USA)
New Low power Digital Sub-band Predistorter for OFDM Signals
  • Alexander N. Lozhkin (Fujitsu Ltd.)
  • Maniwa Toru (Fujitsu Laboratories LTD., Japan)
  • Hiroyoshi Ishikawa (Fujitsu Laboratories Limited, Japan)
Graph Based User Clustering for HAP Massive MIMO Systems With Two-stage Beamforming
  • Pingping Ji, Lingge Jiang, Chen He and Di He (Shanghai Jiao Tong University, China)
Coded Quadrature Amplitude Modulations For XOR Physical Layer Network Coding With Precoding
  • Satoshi Denno, Kazuma Yamamoto and Yafei Hou (Okayama University, Japan)
Residual Hardware Impairments on Secure NOMA-Based Relay Systems
  • Meiling Li (Taiyuan University of Science and Technology, China)
  • Bassant Selim (École de Téchnologie Supérieure, Canada)
  • Sami Muhaidat (Khalifa University, United Arab Emirates)
  • Paschalis C. Sofotasios (Khalifa University & Tampere University, Finland)
  • Paul Yoo (Centre for Electronic Warfare Defence Academy & University of Sydney, United Kingdom (Great Britain))
  • Jie Liang (Simon Fraser University, Canada)
  • Anhong Wang (Taiyuan University of Science and Technology, China)

TECHNICAL SESSION 6: Spectrum Management, Mobility and Machine Learning

Room: B1.04
Chair: Kwang-Cheng Chen (University of South Florida, USA)
Urban Field Evaluation of Dynamic Spectrum Sharing by Estimating Communication System for beyond 5G
  • Tatsuya Yoshioka (Advanced Telecommunications Research Institute International, Japan)
  • Nobuo Suzuki (Kindai University, Japan)
  • Toshiyuki Maeyama (Takushoku University, Japan)
  • Hiroyuki Yokoyama (ATR, Japan)
Crowdsourced Radio Environment Mapping by Exploiting Machine Learning
  • Mina Akimoto, Xiaoyan Wang and Masahiro Umehira (Ibaraki University, Japan)
  • Yusheng Ji (National Institute of Informatics, Japan)
Optimizing the 4G Mobility Strategy after Diagnosing Network Sub-Performance Areas
  • Goncalo Jales (ISEL - Instituto Superio de Engenharia de Lisboa, Portugal)
  • Marco Sousa (Instituto de Telecomunicacoes and Celfinet, Portugal)
  • Pedro Vieira (Instituto de Telecomunicacoes and ISEL, Portugal)
Relay Selection for 5G New Radio Via Artificial Neural Networks
  • Saud M Aldossari and Kwang-Cheng Chen (University of South Florida, USA)
Capacity/cost trade-off for 5G small cell networks in the UHF and SHF bands
  • Emanuel Bordalo Teixeira (Universidade da Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Anderson Ramos (Instituto de Telecomunicacoes and Universidade da Beira Interior, Portugal)
  • Marisa Alexandra Lourenco (Universidade da Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Fernando J. Velez (University of Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Jon M. Peha (Carnegie Mellon University & White House Office of Science & Technology Policy, USA)

TECHNICAL SESSION 7: Special Session 3 - IoT, Security Services in Smart Technology Domains

Room: D1.05
Chair: Sofoklis Kyriazakos (Aarhus University, Denmark)
IoT Security Approaches in Social Robots for Ambient Assisted Living Scenarios
  • Alexandru Vulpe (University Politehnica of Bucharest, Romania)
  • Ali Paikan (LuxAI S.A., Luxembourg)
  • Razvan Craciunescu (University Politehnica of Bucharest, Romania & Innovation Sprint, Belgium)
  • Pouyan Ziafati (LuxAI S.A., Luxembourg)
  • Sofoklis Kyriazakos (Aarhus University, Denmark)
  • Adrien Hemmer (INRIA - University of Lorraine, France)
  • Remi Badonnel (TELECOM Nancy - LORIA/INRIA, France)
End-to-end security assessment framework for connected vehicles
  • David Evans (Applus IDIADA, United Kingdom (Great Britain))
  • Daniel Calvo (Atos, Spain)
  • Adrian Arroyo (Atos Research and Innovation, Spain)
  • Alejandro Manilla (Applus IDIADA, United Kingdom (Great Britain))
  • David Gómez (Atos Spain, Spain)
Triple S -Secure Sustainable Ships
  • Peter Rus (P@ssport SecureIoT & Innopals, The Netherlands)
Multi-Level Policy Matching applied to Industrie 4.0
  • Juergen Neises (FUJITSU Technology Solutions GmbH, Germany)
  • Thomas Walloschke (FUJITSU, Germany)
  • John Soldatos (AIT, Greece)
Deep Learning Analytics for IoT Security over a Configurable BigData Platform
  • Stefanos Astaras, Sofoklis1 Efremidis and Angela-Maria Despotopoulou (Athens Information Technology, Greece)
  • John Soldatos (AIT, Greece)
  • Nikolaos Kefalakis (INTRASOFT International, Luxembourg)

TECHNICAL SESSION 8: IoT, D2D Communications and Signal Processing

Room: C2.05
Chair: Bharat Gupta (National Institute of Technology, Patna, India)
Epileptical Seizure Detection: Performance analysis of gamma band in EEG signal Using Short-Time Fourier Transform
  • Mustafa Sameer (National Institute of Technology Patna, India)
  • Akash Gupta (BIT Mesra, India)
  • Chinmay Chakraborty (Birla Institute of Technology, Mesra, India)
  • Bharat Gupta (National Institute of Technology Patna, India)
Adaptive Parameter Adjustment for Uplink Transmission for Multi-gateway LoRa Systems
  • Wei-Shun Liao and Ou Zhao (National Institute of Information and Communications Technology (NICT), Japan)
  • Kentaro Ishizu and Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Crowding Detection Combining Trace Elements from Heterogeneous Wireless Technologies
  • Ruben Silva (Lisboa, Portugal)
  • Rui Neto Marinheiro (Instituto de Telecomunicacoes, ISCTE - Instituto Universitário de Lisboa, Portugal)
  • Fernando Brito e Abreu (ISTAR-IUL, Instituto Universitário de Lisboa (ISCTE-IUL), Portugal)
A Novel Content Caching and Delivery Scheme for Millimeter Wave Device-to-Device Communications
  • Theshani Nuradha, Tharaka Samarasinghe and Kasun T. Hemachandra (University of Moratuwa, Sri Lanka)
Content-Oriented Common IoT Platform for Emergency Management Scenarios
  • Zheng Wen, Xin Qi and Keping Yu (Waseda University, Japan)
  • Jairo López (Hitachi Ltd. Research & Development Group, Japan)
  • Takuro Sato (Waseda University, Japan)

Tuesday, November 26

11:00 - 12:30

TECHNICAL SESSION 9: Special Session 7 - Terahertz Technologies and Regulations towards 6G

Room: B2.03
Chair: Hiroyo Ogawa (National Institute of Information and Communications Technolgy, Japan)
THz Communications - A Candidate for a 6G Radio?
  • Thomas Kürner (Technische Universität Braunschweig, Germany)
Overview of Terahertz Wireless Technologies and Systems in Japan
  • Iwao Hosako (National Institute of Information & Communications Technology, Japan)
300 GHz uni-travelling carrier photodiode antenna employing complex conjugate matching
  • Erick Delgado Lima (Rua Dr. Roberto Frias & INESC TEC, Portugal)
  • Hugo Miguel Santos (Faculdade de Engenharia da Universidade do Porto & INESC TEC, Portugal)
  • James Seddon (UCL, United Kingdom (Great Britain))
  • Cyril Renaud (University College London, United Kingdom (Great Britain))
  • Henrique M Salgado (University of Porto & INESC Porto, Portugal)
  • Luis Pessoa (INESC TEC and Faculty of Engineer & INESC TEC, Portugal)
Possible frequency identification above 275 GHz in Radio Regulations
  • Hiroyo Ogawa (National Institute of Information and Communications Technolgy, Japan)
Modified Sine-Cosine Algorithm-Based Resource Allocation Scheme for 5G Networks
  • Siddharth Garg and Bhaumik Katiyar (National Institute of Technology Raipur, India)
  • Vinay Pratap Singh (Nit Raipur, India)
  • Pavan Mishra (NIT Raipur, India)

TECHNICAL SESSION 10: Special Session 8 - Emerging Technologies and Impact on Humanity

Room: B1.04
Chair: Albena Mihovska (Aarhus University, Denmark)
Sharpening and other Cascade Filtering Techniques for Efficient Signal Processing in Communication Systems
  • Fred Harris (University of California San Diego, USA)
Wi-Fi for Affordable Broadband & 5G in Rural Areas
  • Kishore Kumar Thakur (CGMT Jharkhand Circle Ranchi, India)
Deep Learning for Visual Localization and Odometry
  • Xiaolan Bai, Neeli Prasad, May Huang and Albena Mihovska (International Technological University, USA and CGC, Aarhus University, Denmark)
Chronic Diseases Connections and Integrating ICT with Medical Adherence and Caregiving
  • Sadia Anwar, (CGC, Aarhus University, Denmark)
IoT and Human Bond Communications for Healthcare
  • Helga Melcherts (Varias, Belgium)
Low-cost Cluster-based Time Sync Protocol for Wireless Sensor Network
  • D. Mantri, N. Kulkarni, N. Prasad and R. Prasad (Sinhgad Institutes Pune, India
  • Smartavatar B.V., Netherlands and CGC, Aarhus University, Denmark)
Emerging technologies and impact on humanity
  • Sanne Merete Sjølund (Denmark)

TECHNICAL SESSION 11: Signal Processing for Communications, Multi-antenna and Beamforming Systems II

Room: D1.05
Chair: Carlos Sa da Costa (Lisbon University Institute, Portugal)
Two-Stage Precoding Design in Rician Channel for HAP Massive MIMO Systems
  • Di Zong, Lingge Jiang, Chen He, Pingping Ji and Di He (Shanghai Jiao Tong University, China)
Two-Step User Selection Algorithm for Multi-User Massive MIMO with Hybrid Beamforming
  • Nobuhide Nonaka (NTT DOCOMO, Inc., Japan)
  • Kazushi Muraoka, Satoshi Suyama and Yukihiko Okumura (NTT DOCOMO, INC., Japan)
Power Allocation for Wireless Video Streaming over MIMO Systems with Superposition Coding
  • Koji Tashiro, Masayuki Kurosaki and Hiroshi Ochi (Kyushu Institute of Technology, Japan)
Performance and Complexity Tradeoffs of Several Constellations for Non Coherent Massive MIMO
  • Victor Monzon Baeza and Ana Garcia Armada (Universidad Carlos III de Madrid, Spain)
Centralized Resource Allocation Method for Multiuser MIMO Capable Wireless LANs
  • Soma Yamashita and Hirofumi Suganuma (Waseda University, Japan)
  • Tomoki Murakami (NTT Corporation, Japan)
  • Yasushi Takatori (NTT Network Innovation Laboratories, Japan)
  • Fumiaki Maehara (Waseda University, Japan)

TECHNICAL SESSION 12: Special Session 2: Technology-oriented Business approach in Communications, Transportation, Healthcare and Environment

Room: C2.05
Chair: Purnima Lala Lala Mehta (IILM-CET, Greater Noida, India)
Technology oriented value propositions for Bluetown Case
  • Kevin Singh (Guru Nanak Institute of Management Studies, India)
  • Ambuj Kumar and Sadia Anwar (Aarhus University, Denmark)
  • Satya N Gupta (GISFI & BLUETOWN INDIA PRIVATE LIMITED, India)
Digital Transformation in Technical Education
  • Dnyandeo Shinde (Sandip University, India)
  • Ramjee Prasad (Aarhus University, Denmark)
ICT for Rural and Remote Areas in India
  • Narendra Kumar Srivastava (Sri Ramswaroop Memorial Group of Professional Colleges, India)
  • Ram Krishna (Department of Telecommunication govt of india, India)
  • Sundaram Chandran (IEEE, India)
  • Ramjee Prasad (Aarhus University, Denmark)
Environmental Management For Sustainable Development (Denmark)
  • Ishita Sharma (AAlborg University, India)
  • Ambuj Kumar and Peter Lindgren (Aarhus University, Denmark)
Mixed Waveform Numerology for Performance Enhancement in High Mobility Wireless Networks
  • Albena Mihovska (Aarhus University, Denmark)
  • Viktor Stoynov, Zlatka Valkova-Jarvis, Dimitriya Mihaylova, Georgi Iliev and Vladimir K. Poulkov (Technical University of Sofia, Bulgaria)

14:00 - 15:30

TECHNICAL SESSION 21: Workshop from OptiNet 5G

Room: B2.03
Chair: Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)
Cloud-based Implementation of an Automatic Pixel-based Neighbour Identification System for Cellular Networks
  • Paulo Vitor Pina (ISCTE-IUL, Portugal)
  • André F Godinho (ISCTE-IUL & Multivision Lda, Portugal)
  • Daniel Fernandes (ISCTE Lisbon University Institute & IT - Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Diogo Joao Alves Clemente (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Gabriela Soares (Multivision, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)
Cloud-based Cellular Network Planning System: Proof-of-Concept Implementation for GSM in AWS
  • André F Godinho (ISCTE-IUL & Multivision Lda, Portugal)
  • Daniel Fernandes (ISCTE Lisbon University Institute & IT - Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Diogo Joao Alves Clemente (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Gabriela Soares (Multivision, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Paulo Vitor Pina (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)
Cloud-based Implementation of a SON Automatic Planning System: a proof-of-concept for UMTS
  • Rodrigo L. Cortesao (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Daniel Fernandes (ISCTE Lisbon University Institute & IT - Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Diogo Joao Alves Clemente (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Gabriela Soares (Multivision, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)
Assessment of Traffic Prediction Models for Mobile Communication Networks
  • Diogo Joao Alves Clemente (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Daniel Fernandes (ISCTE Lisbon University Institute & IT - Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Rodrigo L. Cortesao (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Gabriela Soares (Multivision, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)
Integration of a Cloud-Based Realistic and Automatic Coverage Estimation Methodology in Metric SaaS
  • Daniel Fernandes (ISCTE Lisbon University Institute & IT - Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Gabriela Soares (Multivision, Portugal)
  • Diogo Joao Alves Clemente and Rodrigo L. Cortesao (ISCTE-IUL, Portugal)
  • Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Francisco Cercas (ISCTE-IUL & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Rui Dinis (Faculdade de Ciencias e Tecnologia, University Nova de Lisboa & FCT-UNL, Portugal)
  • Lucio Studer Ferreira (Lusiada University of Lisbon, Portugal)

TECHNICAL SESSION 22: Future WLANs + Workshop from CONQUEST

Room: B1.04
Chair: Marilia Curado (University of Coimbra, Portugal)
Experimental Throughput Evaluation of IEEE 802.11af Channel Aggregation with Prototype Radio Device
  • Takeshi Matsumura (National Institute of Information and Communications Technology (NICT) & Kyoto University, Japan)
  • Kazuo Ibuka, Kentaro Ishizu, Homare Murakami and Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Bistable Behavior of IEEE 802.11 Distributed Coordination Function
  • Shigeo Shioda and Daiki Tsubotani (Chiba University, Japan)
Throughput and Delay Analysis for Full-Duplex WLANs with Frame Aggregation under Non-saturated Condition
  • Mizuki Morimto, Kosuke Sanada, Hiroyuki Hatano and Kazuo Mori (Mie University, Japan)
Overview of the CONQUEST CMU Portugal Project
  • Fernando J. Velez (University of Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal), Emanuel Teixeira Fernando J. Velez (University of Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal) and Pedro Sebastiao Pedro Sebastiao (ISCTE, Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
Slicing in IEEE802.11ah networks
  • Pedro Liborio (CISUC, Universidade de Coimbra, Portugal)

Wednesday, November 27

11:00 - 12:30

TECHNICAL SESSION 13: Signal Processing for Communications, Multi-antenna and Beamforming Systems III

Room: B2.03
Chair: Francisco Cercas (ISCTE-IUL & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
Calibration Method for Array Antenna Considering Mutual Coupling of Elements in Satellite Communications
  • Hiroyuki Tsuji and Yuma Abe (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Tomotada Kondo and Yuiko Kikuchi (Kieo University, Japan)
  • Shuichi Adachi (Keio University, Japan)
Numerical Link Outage Probability Assessment using Meteorological Data for THz-Band Outdoor Wireless Communication Systems
  • Yuki Hatahara, Masahiro Umehira, Xiaoyan Wang and Shigeki Takeda (Ibaraki University, Japan)
A Study on Performance Improvement by CRC-Aided GaBP for Large-Scale SCMA Detection
  • Renjie Li, Yasutaka Ogawa, Takeo Ohgane, Toshihiko Nishimura and J. Hagiwara (Hokkaido University, Japan)
Performance Analysis of DOA Estimation of Two Targets Using Deep Learning
  • Yuya Kase, Toshihiko Nishimura, Takeo Ohgane and Yasutaka Ogawa (Hokkaido University, Japan)
  • Daisuke Kitayama and Yoshihisa Kishiyama (NTT DOCOMO, INC., Japan)
A Study on Large-Scale Signal Detection Using Gaussian Belief Propagation in Overloaded Interleave Division Multiple Access
  • Wataru Kawabata, Toshihiko Nishimura, Takeo Ohgane and Yasutaka Ogawa (Hokkaido University, Japan)

TECHNICAL SESSION 14: Wireless Energy Harvesting, D2D and Signal Processing

Room: B1.04
Chair: Americo Correia (Instituto Universitario de Lisboa, Portugal)
Hybrid SLNR Precoding for Multi-user Millimeter Wave MIMO Systems
  • Prabhat R Gautam and Li Zhang (University of Leeds, United Kingdom (Great Britain))
Joint Relay Selection and Resource Allocation for Relay-Assisted D2D Underlay Communications
  • Miaomiao Liu, Li Zhang and Prabhat R Gautam (University of Leeds, United Kingdom (Great Britain))
Energy Efficient D2D Model with Guaranteed Quality of Service for Cloud Radio Access Networks
  • Isuru Janith Ranawaka, Kasun T. Hemachandra, Tharaka Samarasinghe and Theshani Nuradha (University of Moratuwa, Sri Lanka)
Wireless Energy Harvesting Relaying Networks Combined with Antenna Selection
  • Daliang Ouyang and Rui Zhao (Huaqiao University, China)
  • YuanJian Li (HuaQiao University, China)

TECHNICAL SESSION 15: Special Session 5 - NICT's Challenge towards the Future Wireless Communication World with Collaborative Research, Development and Promotion Activities: Part 1

Room: C1.03
Chair: Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Research and Development Activities on 5G Deployment Challenges in NICT
  • Hikaru Kawasakiura
NICT’s Activities on the Specification Customized Smart Utility Networks for the Wireless Grid Application to the Future IoT Services
  • Fumihide Kojima
Stable Operation of Manufacturing Systems using Wireless Communication
  • Satoko Itaya
Development of Smart Resource Flow Wireless Platform
  • Takeo Onishi

TECHNICAL SESSION 16: Special Session 4 - Digital Life, Medias, and Communications I

Room: B2.01
Chair: Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
Environmental monitoring system in incubators for newborns
  • Sabina Bosoc (Politehnica University of Bucharest & BEIA Consult International SRL, Romania)
  • George Suciu (Politehnica University of Bucharest & BEIA Consult International SRL, Romania)
  • Ana Maria Dragulinescu (University Politechnica of Bucharest, Romania)
Classification of Elderly Group with Hypertension for Preventing Cardiovascular Disease Complication
  • ChuanHui He, Supansa Chaising and Punnarumol Temdee (Mae Fah Luang University, Thailand)
Effective Ontologies Based on The STEM Learning Concept of Organic Rice Knowledge Using Knowledge Engineering
  • Jirawit Yanchinda (Chiang Mai University, Thailand)
Reliability Analysis of The Smart Farm System: A Case Study of Small and Medium-Sized Farm-Thailand
  • Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
Classification of Thai Elderly People Based on Control Ability of Sugar Consumption
  • Punnarumol Temdee and ChuanHui He (Mae Fah Luang University, Thailand)
  • Marzia Hoque Tania (Anglia Ruskin University, United Kingdom (Great Britain))

14:00 - 15:30

TECHNICAL SESSION 17: Signal Processing for Communications, Multi-antenna and Beamforming Systems IV

Room: B2.01
Chair: Luis Bernardo (Faculdade de Ciencias e Tecnologia - Universidade Nova de Lisboa & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
5G beamforming implementation and trade-off investigation of cylindrical array arrangements
  • Daniel G. Riviello and Francesco Di Stasio (Politecnico di Torino, Italy)
Low-complexity Orthogonal N-continuous Precoding for Sidelobe Suppression of OFDM Signals
  • Hikaru Kawasaki (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
  • Takeshi Matsumura (National Institute of Information and Communications Technology (NICT) & Kyoto University, Japan)
  • Kentaro Ishizu and Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
Non-Pilot-Aided Phase Estimator for 2-Source BPSK NOMA Channel with Closed-Form Solver
  • Jan Sykora (Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
A Study on Iterative Equalization with GaBP and Soft Successive Cancellation List Decoding in a Polar-Coded System
  • Kentaro Fukuda, Toshihiko Nishimura, Takeo Ohgane, Yasutaka Ogawa and J. Hagiwara (Hokkaido University, Japan)
UTW-OFDM-based 5G New Radio with Low Out-of-band Emission
  • Riichi Yokoyama and Keiichi Mizutani (Kyoto University, Japan)
  • Takeshi Matsumura (National Institute of Information and Communications Technology (NICT) & Kyoto University, Japan)
  • Hiroshi Harada (Kyoto University, Japan)

TECHNICAL SESSION 18: Special Session 6 - NICT's Challenge towards the Future Wireless Communication World with Collaborative Research, Development and Promotion Activities: Part 2

Room: D1.05
Chair: Fumihide Kojima (National Institute of Information and Communications Technology, Japan)
R& D in NICT on Radio Communication Technologies for Safety Operation of Drones
  • Ryu Miura
Field Test of a Drone Video Streaming System using Scalable Video Coding
  • Koichi Nihei
Research and development of a Transportable Optical Ground Station in NICT as a new platform of FSO communication
  • Yoshihiko Saito
Activities of R& D in NICT for Future High Throughput Satellite Communications
  • Hiroyuki Tsuji

TECHNICAL SESSION 19: Special Session 4 - Digital Life, Medias, and Communications II

Room: C1.04
Chair: Punnarumol Temdee (Mae Fah Luang University, Thailand), Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
The Purposed Combinational Learning Framework for An Effective and Creative Multi-Business Model and Innovation
  • Manissaward Jintapitak (Chiang Mai University, Thailand)
  • Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
Antecedents of eCRM success in the hospitality industry
  • V. Cherapanukorn (Chiang Mai University, Thailand)
Virtual Workspace for a Small-Scale Software Development Company in Developing Countries Case of Thailand
  • Roungsan Chaisricharoen (Mae Fah Luang University & School of Information Technology, Thailand)
  • Wanus Srimaharaj, Phakphoom Boonyanant and Teeravisit Laohapensaeng (Mae Fah Luang University, Thailand)
The Cosine Similarity Technique for Removing the Redundancy Sample
  • Worasak Rueangsirarak (School of Information Technology, Mae Fah Luang University, Thailand)
  • Teeravisit Laohapensaeng and Suppakarn Chansareewittaya (Mae Fah Luang University, Thailand)
  • Anusorn Yodjaiphet (Faculty of Engineering, Rajamangala University of Technology Lanna Chiang Rai, Thailand)
Smart Neighbourhood: LoRa-based environmental monitoring and emergency management collaborative IoT platform
  • Ana Maria Dragulinescu (University Politechnica of Bucharest, Romania)
  • Andrei Dragulinescu (University Politehnica of Bucharest, Romania)
  • Ciprian Zamfirescu (University Politehnica of Bucharest - Electronics, Telecommunications and Information Technology, Romania)
  • George Suciu (Politehnica University of Bucharest & BEIA Consult International SRL, Romania)
  • Simona Halunga (University Politehnica of Bucharest, Romania)

TECHNICAL SESSION 20: Special Session 4 - Digital Life, Medias, and Communications III

Room: C2.05
Chair: Punnarumol Temdee (Mae Fah Luang University, Thailand), Chayapol Kamyod (Mae Fah Luang University, Thailand)
Predicting the Path Loss of Wireless Channel Models Using Machine Learning Techniques in MmWave Urban Communications
  • Saud M Aldossari and Kwang-Cheng Chen (University of South Florida, USA)
The SDE Based Stochastic Analysis of Active Filter
  • Roungsan Chaisricharoen (Mae Fah Luang University & School of Information Technology, Thailand)
  • Rawid Banchuin (Siam University, Thailand)
An analysis of path loss models of LTE-Maritime for mobile communication system in maritime environments
  • Sung-Woong Jo, Jun Hyuk Jang and Woo-Seong Shim (Korea Research Institute of Ships & Ocean Engineering (KRISO), Korea)
Mapping between Average SINR and Supported Throughput in 5G New Radio Small Cell Networks
  • Anderson Ramos and Bruno Silva (Instituto de Telecomunicacoes and Universidade da Beira Interior, Portugal)
  • Marisa Alexandra Lourenco and Emanuel Bordalo Teixeira (Universidade da Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
  • Fernando J. Velez (University of Beira Interior & Instituto de Telecomunicacoes, Portugal)
Sequential Bayesian Filtering with Particle Smoother for Improving Frequency Estimation in Frequency Domain Approach
  • Nattapol Aunsri (School of Information Technology, Mae Fah Luang University, Thailand)